fbpx

Viljakuse testimine

Naise viljakuse üheks peamiseks mõjutajaks on munasarjades olevate munarakkude arv ja kvaliteet ehk ovariaalne reserv. Viljakuse testimine on lihtsalt teostatav.

Naise viljakuse üheks peamiseks mõjutajaks on munasarjades olevate munarakkude arv ja kvaliteet ehk ovariaalne reserv, mida mõjutavad vanus, keskkond, elustiil ja geneetika. Tõenäosus edukalt rasestuda ja rasedus lõpuni kanda hakkab vähenema peale 30. eluaastat ja 40-aastaselt on tõenäosus ühes menstruaaltsüklis rasestuda juba alla viie protsendi. Viljakuse testimine on mõistlik nii vanemas eas, kuid seda võib ennetavalt teostada ka varakult.

Viljakuse uuringud teostatakse vastavalt individuaalsele raviplaanile (näiteks munajuhade kontroll ja ultraheliuuring). Viljakust soovitame testida juhul, kui esineb menstruaaltsükli häireid, valusid alakõhus või kui soovitakse enne raseduse planeerimist nii mehe- kui naisepoolses viljakuses kindel olla. Tulemused saab kätte umbes kolme nädalaga.

Naise viljakuspotentsiaali ja vanusest tingitud viljatusriski on võimalik hinnata uue kiibitehnoloogial baseeruva geneetilise testiga Fertify (loe lähemalt). Testi saab teha kodustes tingimustes ning selleks ei ole vaja anda vereproovi ega teha ultraheliuuringut – proov võetakse vatipulgaga põse siseküljest. Vastavalt testi tulemustele anname patsiendile individuaalsed soovitused viljakuse säilitamiseks, vajadusel täiendavateks viljakusuuringuteks ning viljatusravi kasutamise vajalikkusest.

EstoniaRussiaEnglishGermanTurkey