Munarakudoonorlus annab võimaluse uuele elule.

Munarakudoonorlus annab võimaluse kogeda lapseootust ja täita paljudel oma soovid

Eestis vajab pere loomisel igal aastal abi ligi 2500 lastetut paari. Doonorsugurakke tuleb kasutada kuni 10 protsendil lastetutest paaridest. Munarakudoonorlus on paljude paaride jaoks ainuke võimalus lapseootuse kogemiseks ja terve lapse ilmaletoomiseks.

Munarakudoonorlus ja seemnerakudoonorlus on viljatuse ravis kasutusel peamiselt meditsiinilistel põhjustel, näiteks muna- või seemnerakkude täielikul puudumisel, sugurakkude madala kvaliteedi puhul, enneaegse munasarjade töö lakkamise või munasarjade arenguhäire korral. Samuti saab doonorsugurakke kasutada juhul, kui esineb pärilike haiguste edasikandumise risk lapsele või kui kunstliku viljastamise protseduur (IVF) on korduvalt ebaõnnestunud.

Juhul, kui soovid aidata, tule munarakudoonoriks! Lapse sünd on ime, millele võid sina saada kaasa aidata. Kõik doonorikandidaadid läbivad põhjaliku tervisekontrolli, mis on doonorile tasuta.

Eestis on viljatusravi ja doonorrakkude kasutamist reguleerivaks seaduseks Kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seadus.

Muna- ja seemnerakudoonorlus on kui elu kinkimine

Kunstliku viljastamise doonor on isik, kes loovutab vabatahtlikult oma sugurakke kunstlikuks viljastamiseks. Munarakudoonori kandidaadiks saavad olla füüsiliselt ja vaimselt terved noored naised vanuses 18-35 eluaastat. Seemnerakkude doonoriks võivad olla 18-40 aastased nii vaimselt kui füüsiliselt terved meesterahvad.

Kõik doonorikandidaadid läbivad põhjaliku tervisekontrolli, mis on doonorile tasuta. Tervisekontrolli käigus läbitakse ultraheliuuringud ja tehakse kromosoomi, tsüstilise fibroosi, HIV1, HIV2, Treponema pallidumi (süüfilis), Hepatiit B ja C, HTLV1, HTLV2, tsütomegaloviiruse, klamüüdia, gonorröa ja trihhomoniaasi testid. Lisaks tehakse munarakudoonoritele Papilloomviiruse testid ning fragiilse-X analüüs. Seemnerakudoonor läbib põhjaliku seemnevedeliku analüüsi.

Seemnrerakudoonorlus hõlmab doneeritud seemnerakkude külmutatamist ning nend hoiustamist kuus kuud karantiinis veendumaks, et doonoril ei esine infektsioonnakkusi. Doneeritud munarakkude puhul on kaks võimalust: 1) need külmutatakse, hoiustatakse munarakupangas ja kasutatakse juhul, kui doonor osutub väljavalituks; 2) doneeritakse koheselt abivajavale paarile.

Eestis kehtiva seadusandluse kohaselt on nii munarakudoonorlus kui seemnerakudoonorlus anonüümne – doonori kohta avaldatakse vaid üldised bioloogilised ja sotsiaalsed andmed: vanus, pikkus, kehaehitus, silmade ja juuste värv, nahavärv, veregrupp, reesusfaktor, rahvus, haridusaste, perekonnaseis ja laste olemasolu. Samuti ei väljastata doonorile andmeid ema, isa ega sündinud laste isikute kohta ning tal puuduvad õigused ja kohustused tema rakkudest sündinud laste suhtes. Kunstliku viljastamise tulemusena sündinud laps loetakse põlvnevaks naisest, kes on tema sünnitanud.

Ühelt doonorilt võetud sugurakke võib Eestis kasutada kuni kuue erineval naisel sündiva lapse eostamiseks.

Meie patsientidel on võimalus valida nii külmutatud rakke kui ka doonoreid värske tsükli jaoks.

Liitu meie munaraku- või spermadoonorluse programmiga kui soovid aidata!

Doonorlus ei mõjuta doonori tervist ega viljakust ja säilib võimalus saada lapsi.

Munarakudoonorlusega on seotud palju hirme ja müüte. Kardetakse, et pärast doonorlust ei ole võimalik ise lapsi saada või et kõik paremad munarakud võetakse ära. Kardetakse tunda valu või leitakse, et protseduur on tülikas. Konsultatsioonile tulles anname doonorikandidaatidele doonorlusega seotud hirmudest ning riskidest põhjaliku ülevaate.

Tõsiasi on see, et munarakudoonorlus ei mõjuta ei doonori tervist ega viljakust ning pärast doonoriks olemist säilib doonoril võimalus lapsi saada täielikult. Ühe loovutamise korraga saadakse umbes 10-15 munarakku. Kuna munasarjades on kümneid tuhandeid munarakke, siis munarakkude arv protseduuri käigus oluliselt ei vähene. Munarakkude loovutamine toimub anesteesia all ning seega doonor valu ei tunne.

Kuna munarakkude saamiseks kasutatakse stimuleerivaid hormoone, siis võivad osad naised tunda kõhus kerget ebamugavustunnet. Üheks doonorlusega seotud meditsiiniliseks riskiks on hüperstimulatsioon, kuid ultraheliuuringute abil jõutakse seda ennetada. Kokku kestab üks doonorlusprotseduur umbes kolm nädalat, mille jooksul läbib doonor kolmel korral arstliku kontrolli ja ultraheli.

Sugurakudoonorlusega (munarakudoonorlus ja seemnerakudoonorlus) seotud ebamugavuste kompenseerimiseks makstakse nii doonorile hüvitist. Meie kontaktandmed leiate kontaktandmete lehelt.

Fertility Clinic Nordic pakub lahendusi muna- ja seemnerakudoonorluse abil

EstoniaRussiaEnglishGermanTurkey