Munarakkude külmsäilitamine

Munarakkude külmsäilitamine

Photographer: Aivar Pärtel
Munarakkude külmutamiseks kasutatakse piisavalt madala ja ühtlase temperatuuri jaoks vedelat lämmastiku. See tagab head tingimused munarakkude külmutamiseks ja sulatamiseks.

Munarakkude külmsäilitamine (tuntud ka kui vitrifikatsioon) on viljakuse säilitamise meetod, mida soovitatakse meditsiinilistel ning sotsiaalsetel põhjustel. Munarakkude külmsälitajad läbivad IVF patsientidele sarnase protseduuri. Superovulatsiooni käigus saadakse munarakke, mis külmutatakse vitrifikatsiooni meetodil.

Sotsiaalseteks põhjusteks loetakse näiteks esimese raseduse edasilükkamist 30. eluaastatesse. Kindlasti tasub munarakud külmutada enne 35. eluaastat, et optimeerida hilisema IVF-protseduuri õnnestumise tõenäosust. Protseduur võtab aega kaks kuni kolm nädalat.

Munarakkude või munasarjakoe külmsäilitamine annab võimaluse taastada viljakus näiteks pärast keemia- või kiiritusravi. Meditsiinilise külmsäilitamise põhjusel on peamine kiire otsustamine. Sel juhul püüame olla operatiivsed ning kokkuleppel vastu võtta igal kellaajal ja nädalapäeval. Külmsäilitamine võib olla vajalik ka, kui soovite teostad PGD/PGS uuringuid.

Märksõnad: IVF, viljatusravi, viljastamine, munarakud, seemnerakud

EstoniaRussiaEnglishGermanTurkey