fbpx

Miks beebi ei tule?

Iga laps on väärtus ja iga lapse maailma tulek on ime. Osas peredes võtab väikese ime tulek lihtsalt rohkem aega. Tänapäeval vajab iga kuues kuni kaheksas paar meditsiinilist abi lapse saamisel ja hinnanguliselt võib Eestis olla ligikaudu 15 000–20 000 lastetut paari.

Õnneks on kaasaegne viljatusravi arenenud tasemeni, kus paljud mured suudetakse koostöös arstidega ära lahendada. Suurimaks väljakutseks viljatusravis on aeg, kuna üha enam kipub  lapsesoov edasi lükkuma. Tõsiasi on see, et vanuse tõustes langeb sugurakkude arv ja kvaliteet ning suurenevad rasedusega seotud riskid. Kuigi Eestis on keskmine esmassünnitaja vanus veel 28 aastat, kasvas 2019. aastal viljatusravi kasutamine kõige enam üle 40-aastaste naiste seas (Tervise Arengu Instituut).

Kuna kliinikusse tuleb rohkem ka 40+ vanuses naisi, kelle oma munarakkude reserv ja kvaliteet on langenud, vajatakse lapsesesaamiseks üha enam ka doonorrakkude abi. Tulles oma murega kliinikusse, on iga pere jaoks küllalt aega, et neid ära kuulata ja personali sõbralik toetus annab tuge kogu viljatusravi ravitsükli läbimisel.

Kuidas viljakusega lood on?

Viljakust soovitatakse tulla kontrollima, kui lapsesoov ei ole ühe aasta jooksul täitunud. Arst aitab välja selgitada lastetuse põhjuseid, teeb vajalikud uuringud  ja määrab analüüsid. Paari lastetus võib olla võrdselt nii naise- kui ka mehepoolne, sageli mõlemapoolne ja teatud juhtudel jäädagi ebaselgeks. Sagedasemad naisepoolsed põhjused, mis rasestumise raskemaks muudavad, on polütsüstiliste munasarjade sündroom ja endometrioos. Põhjus võib olla ka munajuhade osaline või täielik sulgumine mõne põletiku või operatsiooni tõttu. Meestepoolse viljakuse languse tagajärjeks on seemnerakkude arvu ja liikuvuse langus, mida saab uurida, andes kliinikus spermaanalüüsi. Kuid imedesse peab uskuma, isegi kui vahel peab neid kauem ootama. Arstide praktikas on juhtumeid, kus patsient on lapse saanud pärast üheksandat kehavälise viljastamise protseduuri. Samas on ka neid naisi, kes on ise rasestunud pärast mitut ebaõnnestunud IVF-protseduuri.

Vahel on abiks doonorrakk

Kui rasestumine loomulikul teel ei õnnestu, siis saab sugurakud vajadusel kokku panna kehaväliselt, kuid teatud juhtudel lapse saamine oma sugurakkudega siiski ei õnnestu. Naistel vanuses 43+ on soovitatav kasutada doonormunarakke, kuna oma munarakkude reserv ja kvaliteet on selleks ajaks juba oluliselt langenud. Ka doonorseemnerakkude kasutamise peamiseks põhjuseks on mehe enda sugurakkude kvaliteedi langus. Samas kasvab maailmas üha enam ka nende naiste hulk, kes otsustavad lapse saada doonorsperma abil, kuna sobiv partner puudub. Fertility Clinic Nordicul on aktiivne doonorluse programm, mille raames loovutavad noored ja terved naised ning mehed oma sugurakke. Doonorid läbivad enne sugurakkude loovutamist põhjaliku arstliku kontrolli, neile tehakse geneetilised uuringud ja testitakse suguhaiguste suhtes. Sugurakke säilitatakse kliiniku oma munaraku- ja spermapangas. Tänu korralikule biopangale leitakse sobivad doonorrakud kiiresti ja ilma ootejärjekorrata. Doonorluse programmis osalemine annab doonoritele hea ülevaate ka nende enda reproduktiivtervisest. 91 protsenti munarakudoonoritest tulevad ikka ja jälle tagasi ning annetavad korduvalt oma rakke abivajajatele. Doonorite sõnul saavad nad tunde, et suudavad teiste õnne panustada.

Munarakkude külmutamine on tänapäeva naise üks lisavõimalus

Mõnikord pole viljatuse põhjuseks aga mitte terviseprobleemid, vaid oma viljakate aastate jooksul keskendub naine pereloomise asemel rohkem õpingutele ja tööle. Kuigi soov kunagi lapsi saada on kindel, võib sobiva aja kätte jõudes olla naise munarakkude kvaliteet juba oluliselt langenud. Arstide soovitus on teha enesele selliste võimaluste puhuks väike bioloogiline tervisekindlustus – lasta parimas viljastumiseas oma munarakud külmutada. Munarakud on soovitatav külma panna kindlasti enne 35. eluaastat, siis kui nende arvukus ja kvaliteet ei ole veel oluliselt langenud. Eestis ja ka meie kliinikus on juba naisi, kes on oma munarakud sotsiaalsetel põhjustel külma pannud. Seda ei tehta veel massiliselt, kuid tasapisi naiste teadlikkus selles osas kasvab. On oluline, et naised sellisest võimalusest informeeritud oleksid. Munarakkude külmutamine ei anna garantiid, et nendest rakkudest kindlasti tulevikus laps sünnib. Kõige parem, kui lapsed sünniksid ikka loomulikul teel ja külmutatud munarakke ei lähekski vaja. Samas on juba praegu näha, et kasvab sotsiaalne trend saada lapsi üha vanemas eas.

 

Kuid imedesse peab uskuma, isegi kui vahel peab neid kauem ootama.

 

Fertility Clinic Nordic pakub privaatset ja personaalset lähenemist lastetuse ravis. Võta ühendust, leiame koos lahenduse.

EstoniaRussiaEnglishGermanTurkey