fbpx

Kõrgtehnoloogia ja terve embrüo valimine

Kõrgtehnoloogia mõiste tekitab tavaliselt assotsiatsiooni pigem robootikaga või kosmonautikaga, kuid mitte vähem kõrgtehnoloogia esineb inimese argielus. Või isegi enne elu, kui inimene ei ole veel sündinud… Kuidas? Sellest räägivad saates „Radar“ (Kanal2, 09.10.2018) Tartu Ülikooli reproduktiivmeditsiini professor Andres Salumets ja BioEximi OÜ juhtiv embrüoloog Elina-Haller Mahlakas.

Tegemist on PGS analüüsiga, nimelt embrüo siirdamiseelse sõeluuringuga, mis võimaldab embrüoloogidel vaadata nö „embrüo sisse“ ja valida siirdamiseks sobiva elujõulise ehk terve embrüo. Kuna nii viljatuse, kui ka raseduse katkemise üks levinumaid põhjusi on embrüo geneetiline häire, siis tänapäeval ainukeks tuvastamise meetodiks ongi PGS.  Protseduuri käigus võetakse embrüo väliskestast laserit kasutades viis kuni kümme rakku ja uuritakse selle struktuuri ja kromosoomide arvu, mille järgselt emakaõõnde siiratakse ainult terve embrüo. Tänu meetodile rasestumise tõenäosus tõuseb ja risk lapsele raskete geneetiliste haiguste edasiandmise ära kaob. Prof. Andres Salumetsa sõnul „Suhteliselt raske prognoosiga patsiendi puhul, kellel võib-olla ennem rasestumise tõenäosus oli peaaegu olematu, kogu selle protseduuri kasutamise tulemusena ta võiks tõusta 30-40%-ni“.

PGS uuringut ei saa ikkagi nimetada imeravimiks – peab tõdema, et  IVF protseduuris mängib olulist rolli terve hulk faktoreid nagu naise vanus, elustiil jn. Aga kindlasti on PGS märkimisväärne edasiminek, mis annab patsiendile võimalust mitte lihtsalt loota heale õnnele, vaid võtta protsessi nö enda kätte – lasta professionaalidel rakendada uuemaid meetodeid, tõstes rasestumise ja terve lapse sündimise tõenäosust.

Radari saade embrüodiagnostika kohta on järelvadaatav lingil: https://kanal2.postimees.ee/pluss/video/?id=173894

Lisaks võite PGS kohta lugeda ka meie kodulehel: https://fertilityclinicnordic.com/viljakusravi-teenused/pgd-pgs/

EstoniaRussiaEnglishGermanTurkey