fbpx

Kas usute imedesse? Embrüoloogide põnev töö laboris

 

25. juulil tähistatakse üle-maailmset embrüoloogide päeva. Sel kuupäeval aastal 1978. nägi ilmavalgust esimene IVF-beebi. Fertility Clinic Nordicu viljakuskliinik tähistab sel suvel oma 5. tegevusaastat ning Lääne-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku Viljatusravikeskuse labor BioEximi juba oma 10. sünnipäeva. Oleme aidanud paljusid paare selle aja jooksul täitmaks oma unistusi saada emaks või isaks.

Tähistamaks embrüoloogide päeva esitasime mõned küsimused meie IVF labori juhtivale embrüoloogile Tuuli Dmitrijeva, embrüoloogile Kertu Kadastik ning BioEximi laborite juhatajale ning vastutavale embrüoloogile Elina Haller-Mahlakas.

BioEximi OÜ embrüoloogid Tuuli Dmitrijeva, Kertu Kadastik, Elina Haller-Mahlakas

• Kuidas sai Sinust embrüoloog ja kaua oled embrüoloogina töötanud?

Elina: Õppisin TTÜs geenitehnoloogiat ja minu magistritöö kaitsmisele sattus prof. Andres Salumets, kes pool aastat hiljem helistas mulle ja kutsus  embrüoloogina tööle. See oli aastal 2009. Sellest ajast saadik olen töötanud embrüoloogina,  naudin oma tööd. Väljaõppe sain  toona 1,5 aasta jooksul Nova Vita kliinikus ning peale seda asusin töötama BioEximi laboris  Lääne-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku Viljatusravikeskuses (www.lapsesoov.ee ), kus tegutsesin juba iseseisvalt ja juhuse tahtel sai minust seal juba paari kuuga ka IVF labori juhataja. 2015. aastal avasime viljakuskliiniku Fertility Clinic Nordic, kus samuti koordineerin IVF labori tööd.

Tuuli: Kui ma väike olin, siis tahtsin saada maailmaparandajaks. Embrüoloogiast ei teadnud ma siis veel midagi. Ülikoolis oli minu magistrikraadi lõputöö üheks osaks  follikulaarvedeliku (vedelik, mis ümbritseb naise munarakke) uurimine. Läbi selle jõudsin IVF ja kehavälise viljastamiseni, minus tekkis suur huvi avastada seda maailma.

Embrüoloogiks kahjuks täna Eestis ülikoolis õppida ei saa. Seega, nagu kõigil teistel Eestis töötavatel embrüoloogidel – baasteadmised omandatakse ülikoolis ning kõik käelised/spetsiifilised tööks vajalikud oskused omandatakse töö käigus IVF laboris. Väljaõpe laboris on pikk, aga põnev protsess. Kuigi käelisi oskuseid tuleb IVF laboris õppida, siis rakubioloogia baasteadmisi, mis ülikoolis on omandatud, läheb kogu aeg tarvis ning tuleb isegi jooksvalt juurde õppida.

Kertu: 2017. aastal lõpetasin ma TTÜ-s bakalaureuse geenitehnoloogia erialal. Kohe peale kooli lõpetamist alustasin töötamist Viljatusravikeskuses androloogia laborandina. Aasta hiljem hakkasin Tuuli käe all embrüoloogiat õppima. Olen nüüdseks Fertility Clinic Nordicu iseseisva embrüoloogina töötanud kuskil aasta.

MÕISTED:
Embrüoloogia ehk arenemisõpetus ehk lootelugu on teadus loote arenemisest, mis algab munaraku viljastamisega ja lõpeb sündimisega. Embrüoloogia kui bioloogia osa uurib sugurakke, viljastumist ja loote arengut.
IVF(in vitro fertilization) ehk munaraku kehaväline viljastamine – viljatusravi meetod, mille käigus spetsiaalsel laboritassil viiakse kokku munarakk ja seemnerakud. Seemnevedelikust valitakse välja parima kvaliteediga seemnerakud. Seemnerakk leiab ja viljastab munaraku ise; viljastamine toimub kunstlikes tingimustes
ICSI ehk Intracytoplasmic Sperm Injection protseduur on kehavälise viljastamise IVF-protseduuri modifikatsioon, mida kasutatakse ennekõike raskema mehepoolse viljatuse korral. ICSI protseduuris valitakse mikroskoobi abil välja üks seemnerakk, mis süstitakse mikropipeti abil otse munarakku.

 

• Milline on tüüpiline tööpäev IVF laboris?

Elina: Lühidalt: kiire, põnev, pingeline.

Tuuli: Kui veidi nalja visata, siis eks nagu igal pool mujalgi: lähed hommikul tööle ja tuled õhtul koju 😀 Aga tõepoolest – tüüpiline tööpäev IVF laboris on kiire ja intensiivne. Hommikuti teeme eelmise päeva munarakkude viljastamise kontrolli; toimub uute patsientide munasarjade punktsioon ehk embrüoloogi jaoks tähendab see munarakkude leidmist follikulaarvedelikus; teostame külmutatud embrüote sulatamist (ehk varem loodud ja külmutatud embrüote sulatamine, et arst saaks need siirdada patsiendile).

Päeva teises pooles toimuvad värske tsükli ja FET tsükli embrüote siirdamised ning hommikul saadud munarakkude viljastamised seemnerakkudega. Päeva lõpus külmutame (spetsiaalsetele kõrtele vedelas lämmastikus – 196 kraadi juures) värskest tsüklist saadud embrüod ning valmistame ette labori järgmiseks tööpäevaks.

Kertu: Fertility Clinic Nordicus on suurepärane doonorlusprogramm naistele, kes soovivad annetada oma munarakke teiste paaride/naiste hüvanguks, kel ise ei ole õnnestunud lapsi saada. Hommikul alustame munarakudoonorite punktsioonidega, seejärel puhastan munarakud ning külmutan küpsed munarakud. Munarakke säilitatakse spetsiaalsetes kõrtes vedelas lämmastikus.

 

• Mis Sulle Sinu töö juures kõige rohkem meeldib?

Elina: väljakutsed ja pinge, mida embrüoloogia ala pakub.

Kertu: Peale ülikooli lõpetamist seadsin endale eesmärgi teha midagi head. Midagi, mille üle ma saan uhke olla. Tahtsin aidata inimesi. Mul on hea meel, et suudan oma tööga kellegi suure unistuse täide viia 😊

Tuuli: Kõige rohkem meeldib muidugi tervete laste sünd 😊 Mulle meeldib, et ma saan inimesi aidata. Embrüoloogia juures mulle meeldib selle ala mitmetahulisus ja pidev areng. See hõlmab endas nii käelisi oskuseid, kui ka teoreetilisi teadmisi. Igav ei saa lihtsalt mitte kunagi hakata.

• Kas selle 10 aasta jooksul, mil olete töötanud embrüoloogidena on lisandunud uusi lahendusi/meetodeid viljatusravis?

Embrüoloogia, nagu meditsiin tervikuna, on arenev teadusharu, kus palju on veel teadmata, kuid vaatamata sellele tuleb pidevalt juurde uusi avastusi, teadmisi ning vastuseid. Kuigi vahel tekib ka tunne, et küsimusi on kordades rohkem, kui neile vastuseid 😊

10 aasta sisse on mahtunud embrüoloogias väga palju muutusi. Suurimad läbimurded on kindlasti olnud:

• embrüote ja munarakkude külmutamise vallas;
• embrüote geneetiliste uuringud (PGT – embrüote siirdamiseelne geneetiline testimine, ingl k Preimplantation Genetic Testing);
• laboris kasutatavate lahuste kvaliteet; uued lahused one step media, sperma valiku lahused spermslow jne.
• märkimata ei saa jätta ka IVF instrumentide meeletut arenguhüpet: uued inkubaatorid; embrüoskoop e time-lapse system;
• uudne viljatuse diagnostika – nt foam uuring (naise munajuhade läbitavuse uuring vahumeetodil); DNA fragmentatsioon spermas;
• doonorrakkude kättesaadavus. Oleme tänulikud kõigile neile naistele ja meestele, kes on annetanud enda seemne- ja munarakke teiste paaride hüvanguks. 10 a tagasi ei oleks paljud suutnud unistadagi võimalustest, mis on meil täna.

 

Androloogia on meditsiini haru, mis tegeleb Maailma Terviseorganisatsiooni määratluse järgi mehe reproduktiivse tervisega, st tema paljunemisvõime ehk viljakusega.
PGT (Preimplantation Genetic Testing) ehk siirdamiseelne geneetiline testimine võimaldab uurida embrüote geene ning kromosoome juba enne naise emakasse siirdamist. PGT meetodi kasutamine aitab leida siirdamiseks geneetiliselt terve embrüo, et suurendada lapse sündimise tõenäosust.
TESE ehk testise biopsia (testicular sperm extraction). Selleks võetakse kas üldnarkoosis või paikse tuimastusega kirurgiliselt munandist koetükike ja uuritakse mikroskoobi all spermide olemasolu selles. Kui koes leidub seemnerakke, saab neid kasutada kehavälises viljastamises. Kude saab panna ka külma järgnevateks protseduurideks.
Embrüoskoop registreerib kogu embrüote arenguprotsessi spetsiaalse aegvõtte (time-lapse) tehnoloogia abil ja neid ei pea jälgimiseks inkubaatorist eemaldama. Embrüoskoobil on sisse ehitatud kaamera, mis pildistab embrüoid etteantud intervallidega. Aegvõtte (time-lapse) tehnoloogia võimaldab embrüo arenguprotsessi ekraanil ööpäevaringselt reaalajas jälgida ja salvestada, embrüote morfoloogilisi muutusi paremini tuvastada, embrüonaalset arengut jälgida ja pesastumisvõimet parandada. Temperatuuri kontrollitakse täpselt ja õhku puhastatakse pidevalt filtrite abil. Seega on embrüod stabiilses kasvukeskkonnas, mis sarnaneb loomulikule bioloogilisele keskkonnale naise emakas.

• Kas usute imedesse? 😊

Elina: Ikka usun, peab uskuma.

Kertu: Mulle meenub üks paar, kel vaatamata mitmekordsetele katsetele ei olnud õnnestunud rasestuda. Juhtum oli keeruline, kuna oli tegemist mehepoolse viljatusega. Kui mehe seemnevedelikus seemnerakud puuduvad, on nimelt võimalik otsida seemnerakke munandikoest – selleks tehakse testise biopsia ehk TESE (ing k Testicular Sperm Extraction). Selleks võetakse kas üldnarkoosis või paikse tuimastusega kirurgiliselt mehe munandist koetükike ja uuritakse mikroskoobi all spermide olemasolu selles. Kui koes leidub seemnerakke, saab neid kasutada kehavälises viljastamises. Peale mitmekordseid katseid õnnestus sel paaril ometi omaenda bioloogiline laps saada 😊  Läbi TESE protseduuri saadud rasedused on alati minu jaoks ühed suured imed.

Tuuli: Kui kuskil üldse imesid juhtub siis on see 100% IVF maailm. Juba ülikoolis öeldi meile, et iga terve lapse sünd on IME. Et üks väike armas olevus siia maailma sünniks, on vaja loodusel ja rakkudel väga palju korda saata ning seda veel õigel ajal ja õiges kohas. On nii palju, mis selle protsessi käigus võib valesti minna. Kui teada veidikenegi, mis toimub meie kehas ja rakkudes, et sünniks uus inimene – tekitab see meeletu aukartuse looduse suhtes.

 

Ilusat embrüoloogide päeva!

 

EstoniaRussiaEnglishGermanTurkey