fbpx

Naise viljakuse lakmuspaber – anti-Mülleri hormoon

Oma huvitava nime sai anti-Mülleri hormoon saksa teadlase Johannes Peter Mülleri järgi, kes avastas 19. sajandil, et inimese embrüote suguorganid on kuni 6. nädalani samad nii naistel, kui ka meestel ja ainult pärast seda „mülleri juhast“ arenevad naisel munajuha, emakas, emakakael ja tupe ülaosa. Mehel aga hakkab 9. nädalal eralduma hormoon, mis „käivitab“ mülleri juha arenemist teisel viisil ning tulemuseks on munandimanuste arenemine. Kuna hormoon mõjub naise Mülleri juha arenemise nö „vastu“, siis nimetaksegi seda anti-Mülleri hormooniks (AMH).

See hormoon ei ole huvipakkuv mitte ainult oma nime poolest. Kuna seda toodetakse kasvamiseks ja arenemiseks valmis olevates folliikulites, hormooni tase võimaldab üsna täpselt mõõta naise ovariaalset reservi, ehk teiste sõnadega näha, mitu folliikulit on potentsiaalselt ovulatsiooniks valmis ja seega kuivõrd suur on rasestumise tõenäosus.

Tavaliselt AMH tase naise organismis tõuseb puberteedi ajal, jõuab oma kõrgpunkti viljakuse tipul 20-30-aasta vanuses ning  aegamööda langeb nulli menopausi perioodil. Kuid AMH madalat taset tekitanud põhjused ei pruugi tähendada potentsiaalset viljatust. Näiteks, kui naisel on üks munasari eemaldatud, siis hormooni tase ei saa kõrge olla, kuid samas loomulikul teel rasestumist see ei takista.

Tekib küsimus – kas saab AMH taset ehk rasestumise tõenäosust tõsta? Ei. Hormooni toodab aktiivne folliikul, mitte vastupidi, ehk AMH ei stimuleeri primaarse folliikuli küpsemist. Seega on anti-Mülleri madal tase lihtsalt reproduktiivsete probleemide indikaatoriks. Kindlasti mõõdetakse kunstliku viljastamise ehk IVF ravi vajavate patsientide AMH tase.  Günekoloog Sirle Randoja sõnul “Antud hormoon on üks paljudest detailidest, mida hinnatakse viljakusravi soovivatel naistel. AMH tase  ilmselgelt naise vanusega väheneb, kuid ei näita üksühele viljakusravi efektiivsust. AMH väärtus võib veidi ennustada ravivastust munasarjade stimulatsioonile.”

Hormoonil on ka suur roll menopausaalse staatuse hindamisel. Teadlaste (A. Kruszyṅska, S. L. Broer jt) väitel võimaldab AMH analüüsi tulemus ennustada menopausi teket 5-10 aastat ette ning naistel, kes sel või teisel põhjusel ei plaani lähimail ajal rasestuda, on võimalik langetada otsus külmsäilitada oma munarakke, lükates emaks saamist edasi.

Rohkem infot viljakuse testimisest: https://fertilityclinicnordic.com/viljakusravi-teenused/viljakuse_testimine/

EstoniaRussiaEnglishGermanTurkey